A fácán és a füves területek ragadozó madarai

A mai tananyagunkat a tankönyv 175.-177. oldalán találjátok. Kérem a mellékelt vázlatot, és a ppt.t is átnézni.

Házi feladat: munkafüzet: 95.oldal 3,6,

https://drive.google.com/file/d/1CZb1jtSIK-1_BhDPfhtITts8eCp1iAbP/view?usp=sharing



A fácán: Hazánkban nem őshonos madár, A kakas testhossza 66-89 cm, a tyúk 53-66 cm. A kakasok farka hosszú faroktollakból áll, a színezete is sokkal élénkebb, mint a tojóé.
A  fej oldalsó része vörös a fej többi része sötétzöld. A nyakon fehér örv látható. A test zömében vörösesbarna apró fekete és szürke mintázattal.
A tyúkok termete kisebb és színezete egyszerű világosbarna.
Hazánkban szinte mindenhol elterjedt, főleg mezőgazdasági területeken, magas füvű réteken és sűrűbb bokrosokkal tarkított erdei tisztásokon fészkel. A fészkét földre építi, a tojó 8-15 tojását 23-28 nap alatt költi ki. A fiókák fészekhagyók.
Táplálékát főleg gyommagvak és növényi részek alkotják, de fogyaszt rovarokat is.
Hazánkban állandó madár, de télen a vadetetőket is látogatja.
Egerészölyv: Gerincesek törzse, madarak osztálya.
 Hossza: 46-58 cm, szárnyfesztávolsága: 110-132 cm.
Középtermetű, széles szárnyú, eléggé zömök ragadozó, rövid, vastag nyakkal és közepes hosszúságú farokkal.
A tollazat változatos, a nagyon sötéttől a nagyon világosig. A piszkosfehér farok szürkével sűrűn keresztsávozott; a színváltozattól függetlenül a mell alsó részén világos sáv húzódik keresztben. Alulról a szárny hátulsó szegélye és a szárnycsúcs feketés; az evezők maradék része fehéres, sötéten sávozott.
Meglehetősen gyakori. Olyan erdőkben, kis facsoportokban költ, ahonnan nyílt területekre, mezőgazdasági földekre, rétekre vagy mocsarakra járhat ki.
 Főleg pockokat, de madarakat, hüllőket, kétéltűeket, rovarokat, gilisztákat is fogyaszt.
Gyakran látható kerítéseken, telefonpóznákon ülve, miközben zsákmányra les.
Állandó és védett madarunk.
Vörösvércse:
Az egyik legismertebb ragadozómadarunk, ami még Budapest belvárosában is költ. Mivel fészket nem épít, mesterséges fészekalapokkal, illetve speciális költőládákkal lehet segíteni megtelepedését. Testnagysága 33-39 cm. Szárny-fesztávolság: 65-80cm.
Egyre jelentősebb számban telepszik meg településeken is. Fészekalja 3-8 tojásból áll. A fiókák 28-30 nap alatt kelnek ki, és még egyszer ennyi időt a fészekben töltenek. Főleg rágcsálókat, elsősorban mezei pockot, de nyáron sáskát, szöcskét és más rovart is eszik, időnként gyíkokat és madarakat is fog. A madarak többsége vonuló és március és október között tartózkodik hazánkban, de egyes példányok át is telelnek. Az elvonulók a telet a Földközi-tenger mellett és Észak-Afrikában töltik.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Térdelőrajt

Egri csillagok: összefoglaló, gyakorló feladatok

Lázár Ervin: A tolvaj